Keramzyt- jak stosować go do swoich upraw?
Keramzyt ogrodniczy jest na tyle rozpowszechnionym rodzajem kruszywa, że bez trudu można go kupić w niemalże każdym sklepie czy markecie budowlanym. Nawet ogrodnik- amator dość szybko jest w stanie przekonać się o tym, że można to kruszywo stosować zarówno w uprawie roślin doniczkowych jak i ogrodowych na szereg sposobów. Jego zastosowanie w ogrodnictwie jest niejako zbieżne z wykorzystaniem perlitu czy wermikulitu. Dlaczego warto poznać keramzyt ogrodniczy i jak go stosować, aby służył naszym roślinom? Czy stosowanie keramzytu ma sens?
Zastosowanie keramzytu w uprawie roślin doniczkowych
Kruszywo to ma kilka ważnych cech, które sprawiają, że doskonale nadaje się ono do uprawy roślin doniczkowych. Keramzyt przyjmuje formę niewielkich kuleczek, które mają lekką i porowatą strukturę. Podciągają one wilgoć z dołu, pochłaniają we własną strukturę, a następnie stopniowo uwalniają. Jednocześnie, keramzyt jest materiałem wytrzymałym i odpornym- także na działanie wody. Nie rozpuszcza się pod jej wpływem, a dodatkowo jest całkowicie odporny na działanie pleśni i grzybów.
Tym samym, kruszywo to można z powodzeniem stosować jako materiał rozluźniający podłoże do roślin domowych. Może on być składnikiem popularnego „bigosu” do modnych obecnie roślin egzotycznych, ale może też być stosowany w roli drenażu, jaki stosuje się na dnie doniczek. Drenaż ma za zadanie ułatwić odpływ nadmiaru wody z doniczki. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że keramzyt nie tylko stopniowo uwalnia wilgoć tym samym dobrze nawadniając korzenie, ale też ze względu na swoją porowatą strukturę- doskonale napowietrza glebę zapewniając roślinie dostęp do tlenu w korzeniach. Przyczynia się to do znacznie lepszego wzrostu nawet wymagających roślin, a dodatkowo zmniejsza ryzyko zagniwania korzeni. Keramzyt specjalnie przygotowany do zastosowań ogrodniczych można znaleźć na stronie- https://leca.pl/produkty/inne-zastosowania/lecar-keramzyt-ogrodniczy-l/ .
Zastosowanie keramzytu w ogrodzie
Keramzyt ogrodniczy można też stosować w ogrodzie. Wówczas mieszamy go razem z podłożem, które wykorzystujemy do uprawy roślin. Doskonale sprawdzi się w przypadku roślin mających tendencję do gnicia, które nie lubią stać w wodzie i nie przepadają za glebami mokrymi i ciężkimi. Dodając warstwę keramzytu do podłoża sprawiamy, że podnosi się jego jakość, a rośliny mogą rosnąć szybciej i lepiej. Keramzyt ogrodniczy z powodzeniem można zakupić w wersji workowanej albo w postaci sypkiej.
Najnowsze komentarze