Materiały budowlane oparte na keramzycie i nie tylko

Poznaj drogę do sukcesu

Materiały budowlane oparte na keramzycie i nie tylko

10 marca, 2024 Uncategorized 0

Produkty bazujące na takim kruszcu jak keramzyt mają powszechne zastosowanie w budownictwie i mogą być z powodzeniem wykorzystywane na różnych etapach budowy. Sam keramzyt jest wytwarzany ze złóż gleby ilastej, które znajdują się także w Polsce. Są one poddawane obróbce cieplnej poprzez wypalanie keramzytu w piecach, w których panuje temperatura około 1200 stopni. W taki sposób uzyskuje się kruszywo o wielu pożądanych właściwościach, sprzedawane w formie workowanej lub sypkiej, mające formę nieregularnych, brązowych kuleczek. Jest to więc materiał bardzo charakterystyczny, łatwy do rozpoznania.

W przypadku inwestycji, do której wymagane są kulki keramzytu odpowiedniej wielkości, można zamówić kruszywo o kulkach odpowiedniej frakcji. W sprzedaży w przedsiębiorstwie Leca® KERAMZYT można też kupić keramzyt dodatkowo zaimpregnowany do specjalnego zastosowania. Impregnacja ogranicza proces kapilarnego podciągania wilgoci.

Pożądane właściwości keramzytu- na które warto zwrócić uwagę?

Jest to kruszywo lekkie, trwałe i o dużej wytrzymałości. Keramzyt doskonale nasiąka wodą i powoli schnie lub oddaje wilgoć na zewnątrz, ale jednocześnie- nie niszczeje pod wpływem wody. W wielu przypadkach można bez przeszkód zastosować go nawet kilkukrotnie, jeśli tylko możliwe jest jego odzyskanie. Jest odporny chemicznie, wykazuje także odporność na zmiany temperatury, a także na działanie grzybów i pleśni. Jest materiałem naturalnym i całkowicie przyjaznym dla środowiska. Jest też paroprzepuszczalny.

W budowlance bardzo istotna jest jeszcze jedna cecha tego kruszywa, a mianowicie to, że keramzyt doskonale akumuluje ciepło i jest bardzo dobrym izolatorem. Izoluje zarówno termicznie, jak i akustycznie.

Gdzie i w jaki sposób można wykorzystać keramzyt?

Ze względu na swoje właściwości izolacyjne, kruszywo od Leca® KERAMZYT może być wykorzystywane do ocieplania ścian, stropów, posadzek, a także podpiwniczeń. W wielu przypadkach można go wykorzystać zamiennie za styropian czy wełnę mineralną- ułożony w odpowiednio grubej warstwie pozwala na otrzymanie równie zadowalających współczynników przenikania ciepła.

https://leca.pl/

Keramzyt może też służyć do wykonywania lekkich betonów- ze względu na to, że samo to kruszywo jest bardzo lekkie. Wykonuje się z niego pustaki stropowe, obudowy kominów czy całe kanały wentylacyjne. Keramzyt ma też swoje zastosowanie w ogrodnictwie. Z jego wykorzystaniem można wykonywać odwodnienia gruntów oraz układać całe warstwy drenażowe. Może tez z powodzeniem służyć do upraw bezglebowych, chociażby do upraw semi- hydroponicznych.