Budowa domu od strony formalnej- co warto wiedzieć?

Poznaj drogę do sukcesu

Budowa domu od strony formalnej- co warto wiedzieć?

12 listopada, 2022 budownictwo 0

Budowa domu to spore wyzwanie, które wymaga od nas wiedzy, środków na ten cel, ale i wiedzy i zaangażowania. Tak naprawdę, niewiele zdziałamy w momencie, kiedy nie dostosujemy się do wymogów prawnych z tym związanych. O niektórych rzeczach warto wiedzieć już na etapie planowania zakupu działki pod naszą inwestycję. Od czego zacząć i co na pewno będzie nam potrzebne?

Działka oraz plan zagospodarowania przestrzennego

Każdy grunt jest uwzględniony w planach zagospodarowania przestrzennego gminy. Ułatwia to gospodarowanie całym obszarem, jaki obejmuje dana jednostka terytorialna. W takim planie może być zawarta informacja o ewentualnym przeznaczeniu danego terenu, dlatego też najlepiej jest sprawdzić go już na etapie chęci zakupu gruntu.

Wypis z planu zagospodarowania przestrzennego będzie też niezbędnym dokumentem do uzyskania późniejszego pozwolenia na budowę. Trzeba więc nastawić się na to, że tak czy inaczej konieczne będzie złożenie stosownego wniosku w urzędzie gminnym, co jest początkiem formalności związanych z budową. Wniosek składamy do Wydziału Architektury zgodnie z tym, co mówi prawo budowlane. Czasem możemy także w taki sposób uzyskać wskazówki co do tego, co będzie konieczne do pozyskania pozwolenia na budowę.

Co trzeba dołączyć do wniosku o pozwolenia na budowę?

Prawo budowlane wyraźnie mówi o konieczności zakupu odpowiedniego projektu naszej inwestycji. Taki projekt może zostać dla nas wykonany przez architekta na zamówienie, w praktyce jednak każde biuro projektowe posiada gotowe propozycje na tyle różnorodne, aby niemalże każdy inwestor mógł znaleźć coś dla siebie. Gotowy, już dostępny projekt będzie też rozwiązaniem dużo tańszym. Projekt domu pozwala urzeczywistnić wszelkie wymagania co do tego, jak budynek ma wyglądać i funkcjonować w praktyce. To nie tylko kształt domu i układ pomieszczeń, ale i szczegółowe plany związane ze wszystkimi instalacjami, jakie będą miały w domu się znaleźć.

Sporadycznie, analizując przepisy dotyczące budowy domu może się zdarzyć, że potrzebna będzie pomoc doradcy, np. prawnika, który specjalizuje się w tej dziedzinie prawa. Najczęściej jednak nie jest trudno znaleźć tego typu porady prawne, które szybko rozwiewają wszelkie wątpliwości i pozwalają przyspieszyć proces starania się o pozwolenie na budowę. Stosowny projekt domu musi zostać dołączony do wniosku o takie pozwolenie.

Chcąc złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę warto sprawdzić na stronie gminy o dodatkowych dokumentach, jakie powinniśmy również skompletować. Mowa tutaj na przykład o oświadczeniu o prawie do gospodarowania nieruchomością. Ile trzeba czekać na odpowiedź w momencie, kiedy wniosek już zostanie złożony? Prawnie jest to określone na maksymalny czas 65 dni oraz dodatkowych14 na uprawomocnienie się wydanej decyzji. Oczywiście, równie dobrze może ona pojawić się także wcześniej. Warto zacząć rozglądać się za wykonawcą inwestycji, czyli poszukać zaufanej ekipy budowlanej.

Zapraszamy https://drewdom.com/