Czym jest gwarancja wadialna?

Poznaj drogę do sukcesu

Czym jest gwarancja wadialna?

20 października, 2017 Uncategorized 0

Wiele firm w Polsce decyduje się dziś na udział we wszelkiego rodzaju przetargach czy też aukcjach, co też nikogo szczególnie dziwić nie może. Należy bowiem pamiętać tutaj przede wszystkim o tym, że jest to swego rodzaju szansa na poważny zastrzyk gotówki, a przynajmniej zwiększenie swoich dochodów.

Niemniej jednak każdy podmiot, który startuje do takiego przetargu, liczyć się musi z wadium, które jest jego nieodłączną częścią. Zdarzyć się jednak może, że z takiego wadium będziemy zwolnieni, choć szansę mają na to tylko wybrani przedsiębiorcy. Mowa o tak zwanej gwarancji wadialnej, której postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej. Czym zatem jest taka gwarancja i kto może się na nią zdecydować?

Bezgotówkowa forma wadium

Wadium na ogół ma formę gotówkową. Jeśli chodzi o gwarancję wadialną, to jest to bezgotówkowa forma wadium, której wymaga podmiot organizujący przetarg czy też aukcję. Zauważmy tutaj, że firma, która zamierza wystartować w takim przetargu, sama musi się zgłosić do podmiotu, który udziela gwarancji. Podpisana zostaje umowa z ubezpieczycielem, a następnie ten wystawia tak zwaną gwarancję ubezpieczeniową wadium na rzecz organizatora przetargu. Jest to swego rodzaju dokument, który zobowiązuje do zapłacenia wadium, jeżeli firma nie wywiąże się ze swoich zobowiązań wynikających z umowy przetargu.

Nie dla każdego

Ubezpieczyciela takiego znajdziemy między innymi na stronie http://gwarancjeprzetargowe.pl. Wyraźnie widzimy, że firma, która udziela takich gwarancji, nie udzieli jej każdemu. Trzeba pamiętać bowiem przede wszystkim o tym, że bardzo dokładnie sprawdzane są tutaj podmioty ubiegające się o takie gwarancje. Jeżeli podmiot starający się o ubezpieczenie wadium ma zachwianą płynność finansową czy też jakieś długi, na pewno takiego ubezpieczenia nie dostanie. Jest to również wyraźny sygnał dla podmiotu organizującego przetarg. Podmioty takie wiedzą bowiem, że firma, która otrzymała gwarancję wadium jest solidna i warto z nią współpracować.